NACE 6'lı Kod Sorgulaması

NACE Kodu Nedir ?

Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması NACE olarak adlandırılmakta olup, Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağı olarak kullanılmaktadır. NACE kodlamasında faaliyet konularına göre işyerlerine/işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir.

NACE Kodları Ülkemizde de Kullanılıyor mu?

Ülkemizde birçok alanda yürütülen Avrupa Birliğine uyum çalışmaları kapsamında, NACE kodu uygulaması da kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı bir süredir NACE kodlarını kullanmaktadır.

İşletmemin NACE Kodunu Kim Belirliyor ?

NACE Kodu, 19.1.2005 tarihli ve 25705 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış bulunan Odalarda/Ticaret Borsalarında Mesleklerin Gruplandırılması hakkındaki yönetmeliklerin 03.06.2012 tarihli ve 29312 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmış değişik geçici 3üncü maddeleri uyarınca, bağlı oda ve borsa üyelerinin faaliyet kodlarının ve buna bağlı olarak meslek gruplarının belirlenmesi görevi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) verilmiştir.

NACE ve Diğer Sınıflamalar Hakkında Detaylı Bilgi Nereden Bulabilirim ?

TOBB tarafından hazırlanan '' ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan '' belgelerini aşağıdaki düğmeyi tıklayarak internet tarayıcınızdan okuyabilir, isterseniz indirebilirsiniz.

Belgeleri Görüntüle

NACE dışında, diğer Faaliyet Sınıflama Standartları, Ürün Sınıflamaları, Dış Ticaret Sınıflamaları, GTİP, Coğrafi Sınıflamalar v.b. bir çok sınıflama standardının detaylarına ulaşmak isterseniz, Türkiye İstatistik Kurumu Sınıflama Sunucusu'na buradan ulaşabilirsiniz.

İşletmenize ait NACE kodunu bulmak için aşağıda bulunan sahalara giriş yaparak arama yapabilirsiniz*:

* Bu arama servisinde bulunan bilgiler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin tobb.org.tr web sitesinde bulunan veritababnından sorgulanarak gösterilmektedir.

ALBİAD - Alanya Birleşik İşadamları Derneği, ESIDEF ve TUSKON üyesidir.